[Verse]
M-am născut în această țară, cu dor și cu sufletul frumos,
Limba îmi este ca o comoară, în inimă pus.
Într-o casă modestă, am deschis ochii la zi,
Și pădurile-mi vorbesc, în glasuri de armonii.
[Chorus]
România în suflet port, cu fiecare pas pe care îl pășesc,
Mândria mea de a fi Român nu se uită nicicând, e un veșnic legământ.
De la moșii strămoși, ce-au luptat cu mult curaj,
Îmi strig datoria, de a fi mereu, un bun ostaș.
[Verse]
În mormânt se întorc eroii, cu priviri pline de jale,
Ce-au lăsat pentru noi, o țară fără de povară.
Dar voi, cei fără rușine, strigați cu ironie,
Ați furat din munca lor, și-ați transformat totul în ruine.
[Chorus]
România în suflet port, cu fiecare pas ce-l fac,
Mândria mea nu se uită, e un veșnic legământ.
De la moșii strămoși ce-au luptat cu mult curaj,
Îmi strig datoria, de a fi mereu, un bun ostaș.
[Bridge]
Între conducători rătăciți, unde-i onoarea? unde-i iubirea de țară?
Politica este o nebunie ! iar poporul suferă neîncetat !
Legile care îi servesc doar pe ei ! fără milă și fără rușine,
Lăsând poporul umilit în suferință,
...batjocorind a noastră credință!
[Chorus]
România în suflet port, cu fiecare pas ce-l fac,
Mândria mea nu se uită, e un veșnic legământ.
De la moșii strămoși, ce-au luptat cu mult curaj,
Îmi strig datoria, de a fi mereu, un bun ostaș.
[Outro]
Durerea mi în versuri, din adâncu-mi izvorăște,
Numai timpul va răspunde, când răul va înceta.
Speranțele cresc iară, ca un fir de iarbă verde,
La un viitor maibun, vom lupta cu toată inima.
[Solo]
Rușine, Rușine să vă fie !
Voi cei ce nu meritați ,la cârma țării să stați .
[Bridge]
Blestemul vă va ajunge ,până în mormânt
Și până în vecie pentru tot răul ce la-ți făcut ...
ntregului popor Român!
[Final chours]
Dumnezeu să binecuvânteze România !