[Verse]
M-am născut în această țară, cu dor și cu sufletul frumos,
Limba-mi e ca o comoară, în inimă-mi e pus.
Într-o casă modestă, am deschis ochii la zi,
Și pădurile-mi vorbesc, în glasuri de armonii.
[Chorus]
România în suflet port, cu fiecare pas pe care îl pășesc,
Mândria mea de a fi Român nu se uită nicicând, e un veșnic legământ.
De la moșii strămoși, ce-au luptat cu mult curaj,
Îmi strig datoria, de a fi mereu un bun ostaș.
[Verse]
În mormânt se-ntorc eroi, cu priviri pline de jale,
Ce-au lăsat pentru noi, o țară liberă și dreaptă.
Dar voi, cei fără rușine, strigați cu ironie,
Ați furat din munca lor, și-ați transformat totul-n ruine.
[Chorus]
România în suflet port, cu fiecare pas ce-l fac,
Mândria mea nu se uită, e un veșnic legământ.
De la moșii strămoși, ce-au luptat cu mult curaj,
Îmi strig datoria, de a fi mereuun bun ostaș.
[Bridge]
Între conducători rătăciți, unde-i onoarea, unde-i iubirea de țară?
Politica e o nebunie, este tot RĂUL, iar poporul e nefericit.
Legi ce servesc doar pe ei, fără milă și fără rușine,
Lăsând poporul în suferință, batjocorind a noastră credință.
[Chorus]
România în suflet port, cu fiecare pas ce-l fac,
Mândria mea nu se uită, e un veșnic legământ.
De la moșii strămoși, ce-au luptat cu mult curaj,
Îmi strig datoria, de a fi mereuun bun ostaș.
[Outro]
Durerea-mi în versuri, din adâncu-mi izvorăște,
Numai timpul va răspunde, când răul va înceta.
Speranțele cresc iară, ca un fir de iarba verde,
La un viitor luminat, vom lupta cu toată inima.
[Solo]
Dumnezeu să binecuvânteze România noastră scumpă