Te-am întâlnit când nu aveam speranță,
În sufletul meu, ai început să dai târcoale.
Eram doi copii, pierduți, mergând prin viață,
Cu vise-n buzunar, dar inimile goale.
Anii au trecut, noi am rămas,
Am crescut împreună, pas cu pas.
Ne-am creat o lume doar a noastră,
Mică și haotică, dar foarte frumoasă.
Avem o pisică ce poartă cinci nume;
O strigăm, ei bine, așa cum ne vine.
Patricia, Miți, Mifu, Misi sau Fă,
Mereu ne amuză, râdem încet.
N-aș schimba nimic, e tabloul perfect.
Iar când Foxy și Inna se joacă prin casă,
Doar TU ești motivul...
Ce-o face „acasă”.
Ești liniștea mea când totul e greu,
Zâmbetul cald ce mă ridică mereu.
Tu ești „acasă”, oriunde-aș fi,
În lumea asta mică, ești steaua mea, să știi.
Cu tine și plâng, și râd copios,
Tu faci și haosul să pară frumos.
Când te țin în brațe, totul prinde rost.
Am trecut prin multe,
Chiar prea multe-aș spune...
Am pierdut tot, dar nu și pe tine,
Când lumea cădea, ai stat lângă mine.
Nu spui prea multe, dar simt mereu
Că dai putere sufletului meu.
Ești liniștea mea când totul e greu,
Zâmbetul cald ce mă ridică mereu.
Tu ești „acasă”, oriunde-aș fi,
În lumea asta mică, ești steaua mea, să știi.
Cu tine și plâng, și râd copios,
Tu faci și haosul să pară frumos,
Când te țin brațe, totul prinde rost.
În inima mea, vei fi mereu tu,
Anii vor trece, dar privirea ta nu.
Îmi imaginez o zi, cu soare blând,
Tu lângă mine, timpul curgând,
Vom fi bătrâni, în parc pe-o bancă,
Cu amintiri în riduri și vocea tremurată.
O să te iubesc la fel şi cu drag o să-ți spun,
Ești şi-ai fost mereu, omul meu bun.